Sprzedaż samochodu - skup aut za gotówkę a komis

Sprzedaż samochodu używanego osobowegoJak sprzedać samochód by nie być stratnym? Sprzedawać i kupować samochody można na trzy różne sposoby. Wciąż najpopularniejsza wydaje się sprzedaż bezpośrednia. Jednakże, coraz więcej osób z różnych przyczyn decyduje się na komis samochodowy lub też skup samochodów za gotówkę. Warto przyjrzeć się nieco bliżej różnicom między tymi metodami handlu.

Koszty sprzedaży

Niezależnie od tego w jaki sposób sprzedaje się auto trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Również w przypadku sprzedaży bezpośredniej za pewne rzeczy trzeba zapłacić. Przede wszystkim chodzi tu o wykupienie miejsc ogłoszeniowych w gazetach lub też w internecie. Można próbować sprzedać auto zupełnie za darmo, nie wykupując żadnych ogłoszeń, jednak w takim przypadku sprzedaż może trwać bardzo długo lub w ogóle się nie powieść.

Jeśli chodzi o komis samochodowy, jedyną w zasadzie opłatą jest prowizja, jaką komis pobiera od sprzedaży samochodu. Wysokości prowizji są bardzo różne, dlatego też warto zwracać na nie uwagę wybierając odpowiedni komis. Zdarza się, że prowizja wliczana jest w cenę samochodu. Oznacza to teoretycznie, że opłaca ją nabywca samochodu. Nie do końca jednak jest to prawda, gdyż aby móc wliczyć prowizję w cenę samochodu trzeba tę cenę obniżyć, aby nie zniechęcała potencjalnych kupców.

Skup aut za gotówkę nie pobiera prowizji ze sprzedaży, gdyż de facto to on sam jest nabywcą. Sprzedawca najczęściej nie wie kto staje się posiadaczem jego samochodu, gdyż sprzedaje go bezpośrednio skupowi samochodów osobowych i później już nie dba o to co robi z nim skup, gdyż to on staje się jedynym właścicielem auta. Jeśli jednak skup samochodów używanych nie pobiera prowizji, to właściwie w jaki sposób zarabia? Sprawa jest prosta, skup zarabia na różnicy w cenie zakupu i sprzedaży samochodu. Innymi słowy, taniej kupuje, a drożej sprzedaje.

Ukryte koszty

Każda z metod sprzedaży samochodu ma również pewne ukryte koszty. W przypadku sprzedaży bezpośredniej chodzi tu przede wszystkim o poświęcenie cennego czasu. Jest to zdecydowanie najbardziej czasochłonna forma sprzedaży. Co więcej, wielu niedoświadczonych sprzedających popełnia błąd w wycenie auta. Zdarza się, że nie doceniają swojego wozu i sprzedają go zbyt tanio, przez co tracą pieniądze. Czasem jest jednak wręcz przeciwnie i samochody wystawiane są na sprzedaż po zawyżonych cenach. W takich sytuacjach proces sprzedaży znacząco się przeciąga, przez co traci się jeszcze więcej czasu.

Sprzedając w komisie również nie można być pewnym poprawności wyceny samochodu. Może być ona często zaniżana, gdyż właściciele komisów chcą zwykle jak najszybciej zarobić. Poza tym, wiele komisów prowadzonych jest przez laików, nie będących w stanie profesjonalnie oszacować ceny samochodu.

W skupie aut używanych nie ma raczej co się martwić o brak profesjonalizmu podczas wyceny. Tym nie mniej, mimo wszystko w tym przypadku również ukrytym kosztem jest zaniżona wycena. Wynika ona z tego, że cena po której skup samochodów używanych kupuje auto musi być niższa od średniej ceny rynkowej, aby skup miał możliwość sprzedać dany samochód z zyskiem.

Wydaje się, że przeważnie najtaniej wychodzi sprzedaż auta w skupie. Handel w komisie czy sprzedaż bezpośrednia wiążą się z ponoszeniem wielu jawnych i ukrytych kosztów. Skup samochodów za gotówkę zmusza jedynie do poniesienia kosztu związanego z nieco obniżoną wyceną auta.

Jak szybko można sprzedać auto?

Wiele osób uważa, że sprzedaż auta musi trwać co najmniej kilka tygodni. Wychodzą oni z takiego przekonania, gdyż w przeszłości najczęściej korzystali ze sprzedaży bezpośredniej. Rzeczywiście handel samochodami właśnie w ten sposób nie jest najszybszy. Przede wszystkim wiele czasu zajmuje odpowiednie zareklamowanie samochodu. Wykupienie ogłoszeń, czy też rozklejenie ich po okolicy nie jest błyskawiczne. Kiedy natomiast auto już zostanie rozreklamowane trzeba zaczekać, aż w końcu kogoś zainteresuje. Następnym etapem jest natomiast pokazanie samochodu na żywo zainteresowanym, którzy rzadko kiedy z miejsca decydują się na zakup. Przeważnie kupcy potrzebują czasu na przeanalizowanie oferty.

Oczywiście, tempo sprzedaży bezpośredniej zależy od kilku czynników. Jeśli sprzedawany jest kilkuletni samochód w dobrym stanie to zapewne chętni znajdą się szybciej, niż w przypadku zniszczonego auta. Nie bez znaczenia jest też cena, która im niższa, tym więcej klientów przyciąga. Jeśli jednak nie chce się być stratnym na sprzedaży trzeba przygotować się na to, że będzie ona trwała dosyć długo.

W zasadzie w przypadku komisu sprawa wygląda bardzo podobnie jak w sprzedaży bezpośredniej. Różnica polega jedynie na tym, że nie trzeba reklamować samochodu, gdyż zajmuje się tym komis. Jednakże, również trzeba czekać na nabywcę i jego decyzję.

Pod względem szybkości sprzedaży zdecydowanie najlepszy jest skup samochodów osobowych. Tutaj cały proces przebiega wręcz błyskawicznie. Zdarza się, że sprzedaż zostaje ostatecznie sfinalizowana tego samego dnia, którego wypełnia się formularz kontaktowy. Wszystko dzięki temu, że skup samochodów za gotówkę szuka nabywcy dopiero wtedy, gdy stanie się posiadaczem danego auta. Wycena samochodu natomiast odbywa się na miejscu i zaraz po niej można zwykle podpisywać już umowę.

Co najlepiej wybrać?

Z powyższego porównania wynika, że najatrakcyjniej prezentuje się skup samochodów osobowych. Gwarantuje on szybką i stosunkowo tanią transakcję. Jednakże, tak naprawdę każdy przypadek jest inny, dlatego w niektórych okolicznościach nieco lepiej jest skorzystać ze sprzedaży bezpośredniej. Chodzi tu o sytuację, gdy dla sprzedawcy nie jest zbyt ważne to jak wiele czasu poświęcić na sprzedaż auta. Ponadto, jeśli jest on specjalistą w dziedzinie motoryzacji również przeważnie lepszym wyborem będzie dla niego sprzedaż bezpośrednia, gdyż będzie potrafił odpowiednio wycenić samochód. W pozostałych przypadkach jednak najlepszy zdaje się skup samochodów używanych. Rzadko kiedy warto natomiast korzystać z komisu, gdyż posiada on większość wad sprzedaży bezpośredniej, natomiast w zasadzie nie ma żadnych zalet, których nie miałby skup samochodów używanych.