Postawa altruistyczna. Altruizm - definicja, zalety, wady. Współczesny altruista

AltruizmPomaga innym i nie chce nic w zamian. Daje coś z siebie, ale nie bierze za to nic - ani pieniędzy , ani nie oczekuje na podziękowanie. Jest skromny, życzliwy, pomocny, dobry… - to właśnie altruista, miłosierny dla innych i niosący wsparcie wszędzie tam, gdzie inni go potrzebują. Czym jest dokładnie postawa altruistyczna, jak zachowuje się altruista oraz jakie są zalety i wady tej postawy?

Czym jest altruizm? Definicja

Altruizm to postawa, której cechą charakterystyczną jest niesienie innym bezinteresownej pomocy. Oznacza to, że altruista nie oczekuje nic w zamian - ani wdzięczności, ani zadośćuczynienia, ani zapłaty… To pomoc płynąca prosto z serca, z samej potrzeby pomagania. Altruizm to postawa osób empatycznych, wrażliwych, życzliwych innym. Cechuje ludzi skromnych ale i świadomych siebie. Altruista czuje się spełniony tylko dlatego, że może i potrafi komuś pomóc.

Kim jest altruista i jak się zachowuje?

Kolejne pytanie, na które musimy sobie odpowiedzieć: kim jest altruista? Jakie ma cechy, jak się zachowuje? Altruista to przede wszystkim człowiek, który:

  • pomaga i wspiera inne osoby bezinteresownie, nie liczy na zapłatę, odwdzięczenie się ani nawet podziękowanie;
  • czerpie radość z samego pomagania innym;
  • ma pozytywne nastawienie do życia i innych ludzi;
  • jest urodzonym optymistą;
  • potrafi cieszyć się z drobiazgów i dostrzegać radość w codziennych chwilach;
  • jest życzliwy i dobry dla innych;
  • jest empatyczny oraz wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka;
  • wyzbył się egoizmu, narcyzmu oraz przeświadczenia o własnej wyjątkowości;
  • jest świadomy swojej wartości, jego samoocena jest na optymalnym poziomie;
  • uwielbia czuć się potrzebny innym;
  • lubi działać niejako w ukryciu, nie chce rozgłosu, czasami działa wręcz anonimowo.

Wady i zalety altruizmu

Zalety bycia altruistą

Niesienie pomocy innym jest dobre, pożądane i potrzebne w społeczeństwie. Altruista robi wiele dobrego dla innych: jego działania sprawiają, że inni ludzie są szczęśliwi, są zaspokojone ich potrzeby, mają to, czego potrzebują, lepiej im się żyje. Z racji tego, że altruista pomaga wielu osobom naprawdę potrzebującym, np. biednym, poprawia się ich status materialny ale i podnosi pewność siebie i samoocenę. A co z samym altruistą? Co dobrego daje mu ta postawa? Przede wszystkim to, że czuje się życiowo spełniony, czuje radość z samego pomagania, podnosi się jego samoocena. Pomagając, dzieli się z kimś tym, co ma, co pozwala mu czuć się potrzebnym i wartościowym. Nie zapominajmy o tym, że dobro wraca. Gdy altruista znajdzie się w potrzebie, bardzo możliwe, że również taką życzliwą i bezinteresowną pomoc otrzyma.  Jak widać, bycie altruistą daje wiele dobra, zarówno dla innych, jak i samej osoby, która pomaga. Niesienie pomocy i wsparcia innym nic nie kosztuje, a może być wspaniałym sposobem zarówno na podniesienie sobie samopoczucia, jak i poprawę samooceny.

Wady bycia altruistą

Czy bycie altruistą i bezinteresowne pomaganie innym może mieć jakieś wady? Niestety tak i warto o tym wiedzieć. Po pierwsze, altruista, jako dobry i życzliwy człowiek, z jednej strony spotyka się z ogromną sympatią ze strony otoczenia. Czasami jednak sympatia ta może być jedynie maską, a druga osoba może wykorzystywać nadmiernie altruistę, jego wrodzoną dobroć i naiwność w kontaktach z innymi. Po drugie, bezinteresowne pomaganie może stać się źródłem domysłów i drwin ze strony innych, zwłaszcza osób egoistycznych, cynicznych oraz o narcystycznych cechach charakteru. Obserwując oni działania altruisty mogą zastanawiać się: dlaczego on to robi? Co on z tego ma? Są ludzie, których poziom wrażliwości emocjonalnej i empatii (czyli zdolności wczuwania się w stany emocjonalne innych osób) jest tak niski, że nie rozumieją oni motywów działań altruisty. Po trzecie, altruista po pewnym czasie może tak "wciągnąć się" w pomaganie innym, że zapomni o sobie, niesienie pomocy stanie się dla niego jedynym celem w życiu, a po pewnym czasie i to przestanie nieść radość. To niestety prosta droga do zaburzeń emocjonalnych, w tym nerwicy czy nawet depresji! Altruista może nawet wykazywać pewne objawy, podobne do wypalenia zawodowego.

Altruiści - wolontariusze

Altruiści - wolontariusze

Współczesny altruista

Gdzie dzisiaj możemy spotkać altruistę?

Na bycie altruistą ma wpływ:

  • płeć,
  • wiek,
  • status materialny,
  • miejsce zamieszkania.

Według serwisu sukcesosobisty.pl:

Altruizm a płeć
Z badań wynika, że większą skłonność to zachowań altruistycznych mają kobiety, może być to związane z tym, że u pań zwykle obserwuje się większy poziom empatii oraz wrażliwości emocjonalnej, a to nieodłączne cechy każdego altruisty.

Altruizm a wiek
Czy wiek ma wpływ na występowanie zachowań altruistycznych? Zwykle więcej altruistów znajdziemy w gronie osób dorosłych i starszych, są to ludzie doświadczeni życiowo, nierzadko spełnieni, którzy odnajdują teraz radość w pomaganiu innym.

Altruizm a status materialny
Altruistą może być zarówno osoba majętna, jak i biedna. Bogacze często czują, że zgromadzone zasoby nie dają im pełni szczęścia i chcą dzielić się tym co mają z innymi. Z kolei osoby biedne lepiej rozumieją innych potrzebujących. Robią coś dla nich, choć sami często też potrzebują pomocy.

Altruizm a miejsce zamieszkania
Altruistów możemy spotkać w mieście, zwłaszcza duże aglomeracje sprzyjają zachowaniu przez nich anonimowości. Niemało ich również w małych społecznościach, np. na wsiach, gdzie ludzie żyją nieco innym rytmem, są nauczeni pomagania sobie, znają się i są dla siebie życzliwi jak dla członków rodziny.

Komentarze

E_lka
Generalnie artykuł podoba mi się, gdyż daje głęboki wgląd w altruizm, definiując go jako postawę pełną empatii i gotowości do niesienia bezinteresownej pomocy. Opisano w nim zarówno korzyści płynące z bycia altruistą - takie jak poczucie spełnienia - jak i np. ryzyko wypalenia czy wykorzystywania przez innych. Autor omawia też wpływ czynników takich jak wiek czy status materialny na altruistyczne zachowania, co czyni tekst pełnym i praktycznym przewodnikiem dla współczesnych altruistów.
Praktyczna kobieta
Jako altruistka dostrzegam, jak wielką satysfakcję daje pomaganie innym. Czuję wewnętrzne zadowolenie, gdy moje działania przynoszą komuś korzyść lub radość, nawet jeśli nie ma to dla mnie bezpośrednich korzyści. Wierzę, że każda okazja do wspierania innych przyczynia się do budowania lepszego świata. Czasami nawet najmniejsze gesty, takie jak pomoc w codziennych sytuacjach, mogą mieć ogromny wpływ na życie drugiej osoby.