Depresja jest chorobą, która dużo zmienia w życiu człowieka. Może one być przyczyna różnych zdarzeń często nawet traumatycznych. Najważniejszym jest jednak fakt by osoba miała wsparcie duchowe i różnego innego rodzaju. Często na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie określić, czy dana osoba ma jakiś problem czy nie. Niestety zauważenie tego w późnym okresie jest późną reakcją. Ludzie powinni być kształceni i uświadamiani, jakie objawy posiada depresja i jak można ją zaobserwować.
Czym jest depresja?
Depresja jest to pojęcie stosowane w różnych dziedzinach jednak w tym przypadku jest to definicja z grupy zaburzeń psychiatrycznych. Choroba ta odnosi się do zaburzeń nastroju zwanymi często zaburzeniami afektywnymi. Charakterystycznymi dla tego zespołu są nastroje przygnębiające, ciągły smutek. Choroba ta cechuje się:
- pesymizmem,
- brakiem wiary w siebie,
- brakiem wyznaczonych celów, do którym można dążyć,
- szeroko pojętym wycofaniem społecznym.
Depresja może występować także w innym przypadku zaburzeń nie tylko afektywnych. Mogą to być zaburzenia nerwicowe czy na przykład odżywiania.
Duża liczba osób powie, iż Polacy to naród z natury smutny oraz, że Polacy są więcej czasu smutni niż szczęśliwi. A zatem jak rozpoznać czy to tylko smutek czy depresja? Naturalnym jest fakt, iż po ciężkim przeżyciu lub po ciężkim dniu w pracy jesteśmy smutni. Taki smutek jest jak najbardziej naturalny jednak, jeżeli nie występuję on często i nawet w sytuacjach, gdy dana osoba nie ma powodów, by być smutnym. Większość ludzi z takimi zaburzeniami szukają na siłę problemów, by usprawiedliwić swój smutek.
Smutek a stany depresyjne - różnice
Aby odróżnić wyżej wspomniane zjawiska poniżej zostanie przedstawione zestawienie różnic zwykłego smutku oraz stanów depresyjnych. A zatem do takich różnic można zaliczyć:
Częstotliwość smutku
Często zwykły smutek utrzymuje się w granicach kilu do kilkunastu godzin. W przypadku depresji stan ten utrzymuję się od miesiąca nawet do kilkunastu miesięcy,
Objawy
W przypadku smutku objawy bardzo rzadko występują z niewielkimi wyjątkami, w przypadku depresji objawami są bezsenność lub nadmierna senność, bark apetytu, przesadzone poczucie winy, pesymistyczne patrzenie na świat, czy napady lęku,
Reaktywność nastroju
W przypadku krótkotrwałej zmiany nastroju dana osoba da się pocieszyć, można próbować z pozytywnym skutkiem przełamać smutek, jednakże w przypadku depresji nie - jest to wręcz możliwe,
Przesadność zdarzeń
Osoby z depresją każdą sytuację wyolbrzymiają do rangi wielkiego problemu z przeświadczeniem, że z takim problemem ciężko jest żyć, często dochodzi do myśli (a nawet prób) samobójczych, w przypadku osoby ze stanem niechorobowym - nie ma takich sytuacji,
Źródło problemów
W przypadku depresji są to często zdarzenia traumatyczne na przykład: śmierć kogoś bliskiego, w przypadku zwykłego smutku są to raczej uchwytne problemy i zmartwienia,
Codzienne funkcjonowanie
Zwykle smutek nie zakłóca codziennych czynności jednak depresja tak. Osoby z depresją potrafią nie wychodzić z domu, nie chodzić do pracy i zaniedbywać swoje obowiązki.
Rodzaje depresji
W Międzynarodowej klasyfikacji chorób można wyróżnić następujące rodzaje depresji (ICD- 10).
Epizod depresyjny
Pierwszy z nich to epizod depresyjny. W klasyfikacji oznaczany, jako F32. Taki epizod może posiadać osoba, która po raz pierwszy zetknęła się z takim stanem oraz objawy utrzymują się, co najmniej przez dwa tygodnie.
Zaburzenia depresyjne nawracające
Kolejnym rodzajem są zaburzenia depresyjne nawracające, które polegają na tym, że u pacjenta wystąpiły już minimum dwa epizody wcześniej omówione. Dodatkowo występował wzrost energii i humoru, co może wnioskować o chorobę dwubiegunową (F33). Epizod depresyjny w przebiegu charakteryzuje się tym, iż są to objawy średniego następnie wysokiego nasilenia.
Dystymia
Dystymia rozpoznawana jest po przynajmniej dwu letnim "stażu" stanów depresyjnych.
Ostatnie dwa rodzaje to depresja poschizofreniczna, co oznacza, że po objawach depresyjnych występować może schizofrenia jednak nie utrzymuje się ona, a ostatnim rodzajem jest organiczne zaburzenia depresyjne wiążące się z chorobami mózgu.
Zwiększenie świadomości społecznej
Jak już wcześniej zostało wspomniane powinno zwiększyć się świadomość ludzi odnośnie depresji, jako choroby, jej objawów i zachowani związanych z ta chorobą. Ludzie często błędnie postrzegają tę chorobę.
Mity na temat depresji
Mitem na temat depresji jest to, wywołana jest ona jedynie w związku z chorobą. Nie jest to prawda, ponieważ depresja może wiązać się ze złym czynnikiem społecznym. Dana osoba nie ma wsparcia ze strony innych osób i ogólnie rzecz ujmując nie ma przyjaciół lub odwrócili się od nich. Wsparcie jest najważniejsze podczas smutku i depresji. Jeżeli dana osoba poczuje, że jest dla kogoś ważna być może sama będzie miała motywacje, by wyjść z depresji.
Kolejnym mitem, który powinien zostać obalony jest to, że depresja jest oznaką słabości. Nie jest to prawda, ponieważ na depresje zapadają osoby zaradne życiowo i dobrze radzące sobie z problemami oraz ich przeciwieństwa. Podawanie przejawu depresji, jako słabość jest bezzasadne, ponieważ to nie jest wyznacznikiem zapadania na chorobę, jakim jest depresja.
Ostatnim z mitów jest stwierdzenie, że chorzy na depresje powinni wziąć się w garść. Można to porównać do zaprzestania osobie chorej na przeziębienie chorować. Nie jest łatwym wyjść z depresji. Bez pomocy osób z zewnątrz może być to ciężkie. Potrzebna jest, zatem pomoc lekarza specjalisty.
Dyskryminacja osób chorych
Występuje duży odsetek osób, którzy na osoby z depresja patrzą stereotypowo i dyskryminują ich. Osoby z tego rodzaju dysfunkcjami mogą normalnie funkcjonować i tego samego oczekują od ludzi, którzy wyśmiewają się z nich tylko, dlatego, że są chorzy. Po wielu badaniach stwierdzono, że dyskryminacja osób chorych na depresje ma negatywny wpływ na ich leczenie. Osoby, które są dyskryminowane i wyśmiewane nie chcą brać leków, które pomogą w sprawnym funkcjonowaniu. Rzadziej przyznają się rodzinie i znajomym z powodu leku przed odrzuceniem. Nie uczęszczają na wizyty ze strachu przed zobaczeniem ich przez kogoś znajomego. Osoby chore boją się odrzucenia ze względu na chorobę i przez to choroba ich nie zanika - wręcz się nasila. Jest to spowodowane właśnie tym stresem. W związku z tego rodzaju problemem różnego typu organizacje organizują wydarzenia, które maja uświadomić ludzi, że z depresją można żyć i trzeba pomagać takim ludziom, a nie dokładać im zmartwień. Do tego rodzaju działań włączyli się znani i lubiani, aktorzy czy inne gwiazdy ze świata mediów, miedzy innymi Danuta Stenka, Kasia Kowalska, Paweł Królikowski, Maria Peszek i wiele innych.
Ministerstwo Zdrowia ustanowiło na dzień 23 święto, które obchodzone jest od 2001 roku. Święto te poświęcone jest dla osób chorych na depresje. Celem tego święta jest zwiększenie wiedzy społeczności na temat tej choroby oraz zachęcenie chorych do leczenia. Organizowane są różnego rodzaju akcje na przykład organizowane przez biuro turystyczne ITAKA. Innymi ważnymi dniami jest Dzień Walki z Depresją obchodzony 1 października (organizowane przez Europę) oraz 16 października (organizowane przez Polskę). Aby ludzie poznali tą chorobę i nie bali się ludzi chorych powinno się organizować więcej takich wydarzeń, by poznali przyczyny i skutki tej choroby. Może wydarzyć się tak, że ktoś z bliskich nam osób zachoruje na ta chorobę lub ma jej początki. Dzięki tym spotkaniom możemy poznać objawy i w przyszłości prawidłowo zdiagnozować ta chorobę.
Coraz większa liczba młodzieży zmaga się z depresją, a przede wszystkim jej początkami. Uświadamianie społeczeństwa jest niezwykle ważne, ponieważ ciągle rośnie liczba osób z depresją. Kształcenie powinno być obowiązkowe, zwłaszcza dla rodziców by mogli we wczesnym stadium wykryć chorobę u swojego dziecka i zapobiec tragicznych skutków. Nie tylko depresja występuję u nastolatków. Coraz częściej występuje też u osób starszych jednak mylona jest ze starzeniem się i chorobami wieku starszego. Warto zasięgnąć porady specjalisty czy dane objawy są objawami depresji. Można w ten sposób uratować niektóre osoby przed tragedią, a przede wszystkim zacząć ich leczyć, aby ta choroba zanikła. Wczesne wykrycie choroby (tak jak w przypadku cukrzycy) może spowodować wyleczenie choroby lub zminimalizowanie jej.
Podsumowując należy stwierdzić, że depresja jest to choroba mogąca dotknąć osoby w różnym wieku. Najczęstszym jej objawem są długoterminowe zaburzenia nastroju. Choroba ta zmieni dużo w życiu człowieka. Jeżeli mamy przy sobie osoby, które wspierają nas w tych trudnych chwilach jest nam lepiej przezwyciężyć chorobę. Osoby z epizodami depresji lub z głęboką depresją obawiają się tego, że wszyscy znajomi odwrócą się od nich. Przez ten lęk często nie zwierzają się rodzinie ani przyjaciołom ze swoich problemów popadając w gorsze stadium choroby przez wspomniany lęk. Osoby chore boją się patrzenia na nich przez pryzmat stereotypów o tej chorobie bądź odrzucenia w życiu społecznym. Najważniejszymi zaleceniami od różnego rodzaju psychiatrów w Polsce i na całym świecie jest wysiłek fizyczny oraz bliskie kontakty z rodziną. To te dwa czynniki pozwolą leczyć się osobom z depresją, ponieważ mają cel, do którego dążą i wiedzą, że ktoś im kibicuje i ich wspiera. Kolejnym wyznacznikiem ich leczenia może być duma rodziców, że poprzez determinacje i samokontrolę wyjdzie z choroby.
Istnieją różnego rodzaju zajęcia oraz grupy wsparcia dla osób, które nie maja żadnego oparcia w rodzinie czy w przyjaciołach. Mogą oni poznać tam osoby z podobnym problemem i wysłuchać ich postrzegania na tą chorobę i rad jak radzić sobie z chorobą w codziennym życiu. Depresja jest uznawana za ciężki rodzaj choroby, który ciąży do końca życia, jednak pora obalić ten mit, ponieważ osoby chore, które podejmą leczenie mogą zminimalizować objawy choroby, a z czasem je wyleczyć. Ostatnim zdaniem podsumowania niech będzie tutaj, że depresja wcześnie wykryta i prawidłowo leczona może być całkowicie wyleczona.